VIRTUAALREAALSUSE ELAMUSED JA PRAKTILISED RAKENDUSED

Virtuaalreaalsuse (VR) prillid – ülevaade erinevatest võimalustest

  2010. aastal nokitses 16-aastane Palmer Luckey oma vanemate garaažis valmis virtuaalreaalsuse peaseadme, mille hiljem Facebook 3 miljardi dollari eest ära ostis. See käivitas tehnoloogilise buumi, kus kõik maailma suurimad tehnoloogiaettevõtted proovivad sellest uuest turust tükikest endale saada.

  VR-seadmed võib jagada kaheks: juhtmega ja mobiilsed seadmed. Juhtmega peaseadmed on ühendatud arvutiga, mis lubab peaseadmesse kuvada väga võimast 3D-graafikat. Mobiilses peaseadmes käib nutitelefon, mis toimib nii VR-ekraanina kui ka seadme “ajuna”. On ilmunud ka eraldi mobiilseid standalone seadmeid, kus peaseade ja muu tehnika on kokku ehitatud ja eraldi nutitelefoni või arvutit enam vaja pole.

  Igal seadmel on omad plussid ja miinused – mobiilseid seadmeid on näiteks lihtsam üritustele kaasa võtta ja üles seada, aga keerulisema graafika näitamiseks pole neil piisavalt võimsust. Samuti erinevad seadmete puldid või võimalus ruumis ringi liikuda.

  hmd vive

  HTC Vive

  Arvuti külge ühendatav pultidega peaseade, mis võimaldab virtuaalselt ringi liikuda suures ruumis. Peamiselt mõeldud mängude ja 3D-graafika rakenduste jaoks. Hind: umbes 700 eurot, lisaks vajalik võimas arvuti. Välja on kuulutatud ka võimsam Vive Pro versioon, mis tuleb müügile 2018 aastal.

  hmd oculus

  Oculus Rift

  Arvuti külge ühendatav pultidega peaseade, mis võimaldab virtuaalselt ringi liikuda kitsal alal. Ergonoomiline ja üsna kiiresti ülesseatav, peamiselt mõeldud mängude ja 3D-graafika rakenduste jaoks. Hind: umbes 500 eurot, lisaks võimalik võimas arvuti

  hmd mr acerheadset

  Microsoft MR seadmed (Dell, Asus jne.)

  Segadusseajavast nimest hoolimata on tegu arvuti külge ühendatava pultidega VR-peaseadmega. Mitte nii mugav, kui HTC Vive või Oculus Rift, aga ei vaja väliseid sensoreid. Hind: 500-700 eurot, lisaks vajalik võimas arvuti.

  psvr

  Playstation VR

  Playstation 4 mängukonsooli külge ühendatav pultidega peaseade. Mitte nii võimas, kui arvuti külge ühendatavad peaseadmed, mõeldud ainult mängude ja Playstationi rakenduste jaoks. Hind: umbes 400 eurot, lisaks vajalik Playstation 4 mängukonsool.

  hmd samsung gear vr

  Samsung Gear VR

  Samsungi nutitelefonide jaoks mõeldud peaseade. Nutitelefoni kohta võimas ja kasutajamugav, aga ei luba ruumis ringi liikuda. Sobib väga hästi 360 kraadi videode vaatamiseks, uuematel versioonidel on ka pult. Hind: umbes 125 eurot, vajab Samsungi nutitelefoni (näiteks S7 – umbes 450 eurot).

  google daydream view

  Google Daydream

  Google’i nutitelefonide jaoks mõeldud peaseade. Nutitelefoni kohta võimas ja kasutajamugav, aga ei luba ruumis ringi liikuda. Sobib väga hästi 360 kraadi videode vaatamiseks, uuematel versioonidel on ka pult. Hind: umbes 100 eurot, vajab Google Pixel toega nutitelefoni (umbes 500 eurot, toetab ka Samsung S8-t)

  hmd oculus go

  Oculus Go

  Mobiilne standalone peaseade, mis ei vaja telefoni ega arvutit. Ideaalne 360 kraadi videode vaatamiseks, samuti on kaasas pult. Hind umbes 200 eurot, müügile peaks jõudma 2018 alguses.

  lenovo mirage solo daydream 2

  Lenovo Mirage Solo

  Mobiile standalone peaseade, mis lubab ka ruumis ringi liikuda. Kaasas on ka pult. Hind: umbes 400 eurot, müügile peaks jõudma 2018 teises pooles.

  oculus santa cruz prototype

  Oculus Santa Cruz

  Mobiilne standalone peaseade, mis konkureerib võimsuselt arvuti-peaseadmetega. Kaasas on ka kaks pulti, mida saab ruumiliselt kasutada. Hind: teadamata, välja peaks tulema 2019.

  Lisaks ülalmainitutele eksisteerib veel väga palju odavama klassi VR-peaseadmeid, mis on mõeldud telefoni pea külge kinnitamiseks, näiteks Google Cardboard või Hiina plastikseadmed. Kuigi hea telefoni ja mugava hoidja korral on võimalik saada adekvaatne VR elamus, ei ole need telefonid VR-kasutuse jaoks mõeldud.

  Kuna iga telefonimudel on erinev, ei ole sellise vaatamisviisi juures võimalik välistada probleemide tekkimist (nt. merehaiguse tunne või lihtsalt ebameeldiv elamus), seetõttu soovitame pigem ülaloleva nimekirja seadmeid.

  KONTAKT

  Kontaktivormi kaudu saadetud teade jõuab otse Liliti postkasti (lilit.palmar@maruVR.ee) ning ta vastab sinu küsimustele esimesel võimalusel.

  Lilit Palmar

  Lilit Palmar

  Tegevjuht | Juhatuse liige

  lilit.palmar@maruVR.ee
  +373 555 22306

  Maru VR Productions OÜ