VIRTUAALREAALSUSE LAHENDUSED JA PRAKTILISED RAKENDUSED

Virtuaalreaalsuse (VR) prillid – ülevaade erinevatest võimalustest

2010. aastal nokitses 16-aastane Palmer Luckey oma vanemate garaažis valmis virtuaalreaalsuse peaseadme, mille hiljem Facebook 3 miljardi dollari eest ära ostis. See käivitas tehnoloogilise buumi, kus kõik maailma suurimad tehnoloogiaettevõtted proovivad sellest uuest turust tükikest endale saada.

VR-seadmed võib jagada kolmeks: arvuti külge käivad, mobiilsed ja eraldi “standalone” seadmed. Arvuti külge käivad VR-seadmed on juhtmega ühendatud arvutiga (eksisteerib ka juhtmeta lahendusi), mis lubab peaseadmesse kuvada väga võimast 3D-graafikat. Mobiilses peaseadmes käib nutitelefon, mis toimib nii VR-ekraanina kui ka seadme “ajuna”. On ka eraldi mobiilsed standalone seadmed, kus peaseade ja muu tehnika on kokku ehitatud ja eraldi nutitelefoni või arvutit enam vaja pole.

Igal seadmel on omad plussid ja miinused – mobiilseid seadmeid on näiteks lihtsam üritustele kaasa võtta ja üles seada, aga fotorealistliku graafika näitamiseks pole neil piisavalt võimsust. Samuti erinevad seadmete puldid või võimalus ruumis ringi liikuda. Alljärgnevalt anname lühikese ülevaate kõige levinumatest VR-seadmetest.

hmd vive

HTC Vive / HTC Vive Pro

Arvuti külge ühendatav pultidega peaseade, mis võimaldab virtuaalselt ringi liikuda suures ruumis. Peamiselt mõeldud mängude ja 3D-graafika rakenduste jaoks, ruumis peab üles sättima ka “majakad”. Hind: umbes 600 eurot, lisaks vajalik võimas arvuti. 2018. aastal tuli müügile ka võimsam Vive Pro versioon, mille täiskomplekt maksab umbes 1400 eurot (samuti on vajalik ka võimas arvuti).

oculus-rift-s

Oculus Rift S

Arvuti külge ühendatav pultidega peaseade, mis võimaldab ka virtuaalmaailmas ringi liikuda. Ergonoomiline ja üsna kiiresti ülesseatav, peamiselt mõeldud mängude ja 3D-graafika rakenduste jaoks. Tegu on “tavalise” Oculus Rifti 2019. aasta edasiarendusega, vana versiooni enam ei müüda. Hind: umbes 400 eurot, lisaks vajalik võimas arvuti.

Valve-Index

Valve Index

Arvuti külge ühendatav pultidega peaseade, mis võimaldab virtuaalselt ringi liikuda. Võimaldab konkurentidest kõrgemat kaadrisagedust ning laiemat vaatevälja. Valve Index ja HTC Vive kasutavad sama tehnoloogiat, nii et nende pulte ja majakaid saab omavahel kombineerida. Täiskomplekti hind umbes 1000 eurot, müügil alates 2019.

psvr

Playstation VR

Playstation 4 mängukonsooli külge ühendatav pultidega peaseade. Mitte nii võimas, kui arvuti külge ühendatavad peaseadmed, mõeldud ainult mängude ja Playstationi rakenduste jaoks. Hind: 300-400 eurot, lisaks vajalik umbes 400-eurone Playstation 4 mängukonsool. Töötab ka tulevase Playstation 5 konsooliga, kuigi eeldatavasti tuleb sellele PSVR-i uusversioon.

hmd mr acerheadset

Microsoft MR seadmed (Dell, Asus jne.)

Segadusseajavast nimest hoolimata on tegu arvuti külge ühendatava pultidega VR-peaseadmega. Mitte nii mugav, kui HTC Vive või Oculus Rift, võimaldab ruumis ringi liikuda ning ei vaja väliseid sensoreid. Hind: 300-600 eurot, lisaks vajalik võimas arvuti.

Oculus-Quest

Oculus Quest

Mobiilne standalone peaseade, mis võimaldab ruumis ringi liikuda. Mõeldud peamiselt mängudeks ja 3D rakendusteks, kuigi mitte nii võimas, kui arvutiga ühendatavad peaseadmed. Kaasas on ka kaks pulti, mida saab ruumiliselt kasutada. Oculus Questi eeliseks on mobiilsus ja juhtmevabadus, samuti kirju mängudevalik. Hind: 400-500 eurot, müügil alates 2019.

hmd oculus go

Oculus Go

Mobiilne standalone peaseade, mis ei vaja telefoni ega arvutit. Ideaalne 360 kraadi videode vaatamiseks ja lihtsamate 3D mängude mängimiseks, samuti on kaasas pult. Hind umbes 300 eurot, müügil alates 2018. aastast.

nintendo-labo-VR-Kit

Nintendo Labo VR Kit

Nintendo Switch käsikonsooli jaoks mõeldud papist VR-lahendus, mõeldud peamiselt lastele. Põhiline fookus on papist konstruktori kokkupanekul ja lühikestel VR-demodel. Nintendo Switchi tehnoloogia ei ole piisavalt võimas VR-rakenduste jaoks ja seetõttu ei ole Labo mõeldud pikemaks kasutamiseks. Hind: umbes 90 eurot, vajalik 350-eurone Nintendo Switch konsool.

hmd samsung gear vr

Samsung Gear VR

Samsungi nutitelefonide jaoks mõeldud peaseade. Nutitelefoni kohta võimas ja kasutajamugav, aga ei luba ruumis ringi liikuda. Sobib väga hästi 360 kraadi videode vaatamiseks, uuematel versioonidel on ka pult. Hind: umbes 100 eurot, vajab Samsungi nutitelefoni (näiteks S10 – umbes 550 eurot).

Vive-Cosmos

Vive Cosmos

HTC tulevane arvutiga ühendatav peaseade, millel pole väliseid majakaid/sensoreid. Ei ole mõeldud HTC Vive’i asendamiseks, vaid paralleelseks tooteliiniks. On vihjatud ka nutitelefoniga ühendamise võimalusele. Müügile tuleb 2019. aastal.

vive-focus-plus

Vive Focus Plus

Mobiilne standalone peaseade, mis võimaldab ruumis ringi liikuda. Kaasas on ka kaks pulti, mida saab ruumiliselt kasutada. Hind on umbes 700 eurot.

Lisaks ülalmainitutele eksisteerib veel väga palju odavama klassi VR-peaseadmeid, mis on mõeldud telefoni pea külge kinnitamiseks, näiteks Google Cardboard või Hiina plastikseadmed. Kuigi hea telefoni ja mugava hoidja korral on võimalik saada adekvaatne VR elamus, ei ole need telefonid VR-kasutuse jaoks mõeldud.

Kuna iga telefonimudel on erinev, ei ole sellise vaatamisviisi juures võimalik välistada probleemide tekkimist (nt. merehaiguse tunne või lihtsalt ebameeldiv elamus), seetõttu soovitame pigem ülaloleva nimekirja seadmeid.

KONTAKT

Kontaktivormi kaudu saadetud teade jõuab otse Liliti postkasti (lilit.palmar@maruVR.ee) ning ta vastab sinu küsimustele esimesel võimalusel.

Lilit Palmar

Lilit Palmar

Tegevjuht | Juhatuse liige

lilit.palmar@maruVR.ee
+372 555 22306

Maru VR Productions OÜ